Tvořivý tarot


Kdysi mi kamarádka vyprávěla o báječné kartářce, která ji vyvěštila události, nad nimiž nevěřícně kroutila hlavou. A když se později skutečně udály, kroutila hlavou o to víc. Moje zvědavost ožila a za pár dní jsem se octla v malém pokojíku panelákového bytu, kde mi kartářka věštila budoucnost. Taky jsem nevěřícně kroutila hlavou. A když se nám do tří let žádná holčička nenarodila, posléze manželství nerozpadlo a žádný nový muž do mého života nevstoupil, s úlevou jsem pochopila, že ani dvojčata nehrozí. Zřejmě kartářka neměla svůj den. A jsem tomu ráda. Svého muže miluji, i naši jedinou dcerku, která uzřela světlo světa mnohem později, než bylo v kartách psáno. Ke kartářce jsem se nevrátila…

Ke kartám ano. Již z dřívějška jsem věděla, že s tarotem lze objevovat víc než zdání předurčenosti a neměnnosti osudu. Co se má stát, to se stane a to, co bylo, nezměním. Tvořit a žít můžu tedy pouze v přítomnosti. I tak jednoduchou logikou lze dospět k poznání, které nám mnozí duchovní učitelé kladou na srdce: žijte tady a teď. Neulpívejte na minulosti a neutíkejte do budoucnosti. Zůstaňte v přítomném okamžiku, pouze v něm se můžete vědomě rozhodovat a plně projevit svůj tvořivý potenciál.

Někdy však není snadné zastavit se v závratném tempu běžného života, vymanit se z očekávání a tlaků okolí, oklepat ze sebe nánosy stresu a emocí a přijmout jasná rozhodnutí tady a teď. Zde dokáže být tarot účinným pomocníkem. Karta, kterou si nenáhodně vyberete, vás inspiruje k uvědomění si toho, co je aktuálně pro vás a vaše další směřování podstatné. Získáte odstup a v bezpečném prostoru daleko od shonu okolního světa navážete opět vztah se sebou, s vlastní vnitřní moudrostí.

A troufnete si se mnou ještě o krok dál? Představte si, že přijdete ke kartářce pro radu. Ona vás mile uvítá, pomůže vám ujasnit si otázku, a pak karty položí před vás. „Jsou Vaše… zamíchejte je, prosím, a jednu vytáhněte. Společně se na ni podíváme a provedu Vás výkladem.“ Pokud očekáváte služby za své peníze, zřejmě vás kartářka, která hotový výklad nenabízí, nikterak neosloví. Pokud však vnímáte v sobě touhu „uzdravit se“ a nenechat se pouze „léčit“, pak je možná právě tento způsob práce s tarotem pro vás zajímavý. Dovolit si vstoupit do přímého kontaktu s kartami a nechat se jimi inspirovat na cestě poznávání se tak může pro vás stát hlubokým osobním zážitkem. Kartářka vám nabídne prostor, v kterém se na tuto cestu můžete vydat. Doprovodí a podpoří vás formou rozhovoru, tvořivých a imaginativních technik, připraví půdu pro vaši jedinečnou osobní zkušenost a prožitek.

 

Malá ochutnávka pro zvídavé

Máte-li chuť na malé dobrodružství a tvořivou hru s kartami, zkuste následující…

Věnujte si zhruba půl hodinky a vyhledejte klidné místo, kde můžete nerušeně tvořit. Přichystejte si čistý papír A4 a barvičky – případně křídy, ty fungují ještě líp. Ano, myslím to vážně, budete kreslit. Ale žádný strach, nikdo vaše výtvory posuzovat nebude, nikde se zveřejňovat nebudou (jedině, že byste se chtěli svým dílem pochlubit 🙂 ), a pro účely této hry je zcela jedno, jak obrázek nakonec dopadne. K tomu se však vrátím ještě později. Připravte si teď balíček tarotových karet, ideálně se scénickým vyobrazením na všech kartách, tj. i na kartách Malých arkán. Patří sem například Rider-Waite-Smith Tarot a všechny další sady odvozené od těchto karet. Pokud však máte po ruce pouze Crowleyho, Marseilleský nebo jiný podobný tarot, nevadí. V tom případě doporučuji pracovat pouze s kartami Velkých arkán. Pohodlně se usaďte, třikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Karty promíchejte a myslete přitom na otázku: „Co je pro mne tady a teď nejdůležitější?“ Karty před sebe rozložte tak, aby obrázky zůstaly skryté, a náhodně vyberte jednu kartu. Zbylé karty odložte, už je nebudete potřebovat. Prohlédněte si kartu, kterou jste vytáhli, co je na ní zobrazené, postavy, předměty, zvířata, rostliny, barvy, tvary atd. Zkuste si uvědomit každý detail. Vyhraďte si na to zhruba 5 minut. Potom jednoduše přeneste to, co vidíte, na papír. Položte si kartu před sebe a kreslete obrázek. (Tip: Rozdělte papír pomocí mřížky na čtvrtiny. Pomůže vám to jednodušeji umístnit jednotlivé prvky obrázku.) Výsledek není podstatný, nevytváříte věrnou kopii. Stačí hrubý náčrt s hůlkovými panáčky. Důležitý je samotný proces kreslení. Sledujte, jaké další detaily vám padnou do oka, co vás během kreslení zaujme, co se vám kreslí s lehkostí, co se zdá být náročnější, proč, jaké pocity přitom zažíváte, jaké myšlenky se vám honí hlavou… Nechte se unést tvořením. Když dokreslíte, opět se zhluboka nadechněte a vnímejte, co je pro vás tady a teď nejdůležitější.